Parohia Amara
Site-ul oficial Parohia Amara I, cu hramul Sfântul Nicolae şi Sfântul Ioan Botezătorul, din Protopopiatul Slobozia al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor.

O frumoasă colaborarea între Biserică și ȘcoalăNoutati
15-12-2016 08:21
În data de 8 decembrie 2016, Biserica noastră a primit vizita câtorva cadre didactice partenere cu Școala Gimnazială George Vâlsan, în cadrul proiectului Erasmus.

Astfel grupul de cateheza „Doar Noi?” al Parohiei Sfântul Nicolae, a pregătit un moment artistic alcătuit din colinde și o mica piesă de teatru religios cu titlul „Sfântul Nicolae și fetele sărace”, îndrumați de către doamna învățătoare Petre Florentina.

În final atât invitații cât și copiii prezenți au fost serviți cu prăjituri și gogoși de către doamnele comitetului parohial.

„Sunt surprinsă de bucuria pe care o arata preoții, deoarece în țara mea aceștia sunt foarte sobri.” ( Profesor Engleză Gitana Jodikiene, Lituania).