Aducerea cinstitelor moaște ale Sfântului Ierarh Nicolae în biserica parohiei Sfântul Nicolae din Amara

    Marți, 04 mai 2021, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, biserica  parohiei Sfântul Nicolae din Amara a primit un fragment din cinstitele moaște ale Sfântului Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei, ocrotitorul comunității. La solicitarea credincioșilor, Preasfințitului Părinte Vincențiu  a acordat binecuvântare ca parohia să primească un fragment din sfintele moaște ale marelui ierarh.

   Racla cu sfintele moaște a fost adusă în biserică la slujba  Sfintei Liturghii, de către preacuviosul Arhimandrit Rafail, vicar eparhial, fiind pusă spre cinstirea și închinarea credincioșilor pe un baldachin special pregătit.

    În cuvântul adresat credincioșilor cu acest prilej, părintele Arhimandrit Rafail, vicar eparhial, a transmis binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, precum și nădejdea ca sfântul ocrotitor, prezent de acum în biserică și prin sfintele sale moaște, va reprezenta un sprijin pentru cei în nevoi, o binecuvântare pentru toți credincioșii și o întărire în misiunea și proiectele inițiate în parohie.

0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...