Pre cel născut in Silivria si ocrotitorul Eghinei

„Pre cel născut in Silivria si ocrotitorul Eghinei, pre cela ce s-a arătat in vremurile din urma prieten adevărat al vârtuții, pre Sfântul Ierarh Nectarie sa-l cinstim cei credincioși ca pre un dumnezeiesc slujitor al lui Hristos”.

La acest îndemn, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, parohia Sfântul Nicolae a organizat, în ziua de 04 decembrie 2015, o procesiune cu Sfintele Moaște ale Sfântului Ierarh Nectarie, în orașul Amara.

Acestea au fost întâmpinate de părintele Vicar Rafael Mâț, părintele Consilier Gavrilă Cristi, părintele Protopop Munteanu Cristian Ștefan și de un sobor de preoți, de grupul de cateheză „Doar Noi?” si credincioși râvnitori la Sfântul Nectarie.

Ajunși în biserica Sfântului Nicolae, preoții împreună cu credincioșii au oficiat slujba Acatistului Sfântului Nectarie.

A consemnat părintele Petre Emilian, parohia Amara I.
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...