06.12.2014 Slujbă de hram la parohia Amara I

Sambata, 6 decembrie 2014, cand Biserica Ortodoxa il praznuieste pe Sfantul Ierarh Nicolae, arhiepiscopul Mirelor Lichiei, Preasfintitul Parinte Episcop Vincentiu a savarsit Sfanta Liturghie la parohia Amara I, care și-a serbat hramul.

Sub protia Preasfintiei Sale, la slujba au participat preacuviosul parinte Arhimandrit Rafail, vicar eparhial, preacucernicii parinti consilieri Daniel Florin Enascu, Florin Ionescu si Nicusor Silviu Dascalu, preacucernicul parinte protopop Dumitru Draghici, parinti stareti, preoti si diaconi.

In cadrul Sfintei Liturghii a hirotonit intru ieromonah pe ierodiaconul Iuvenalie pe seama Manastirii „Sfinții Voievozi” din Slobozia.

In cuvantul de invatatura Preasfintia Sa a vorbit despre viata si minunile Sfantului Ierarh Nicolae, cel numit „Chip al blandetelor”, despre prezenta in viata noastra a Sfantului Ierarh si ajutorul pe care-l primim de la Dumnezeu in rugaciunile pe care le facem Sfantului Nicolae.

Chiriarhul locului a hirotesit intru iconom pe preacucernicul parinte Emilian Petre, coslujitor la parohia Amara I și a daruit o Sfanta Evanghelie a cestei parohii.

Domnul primar Victor Moraru și Consiliul Local al primariei Amara au oferit Preasfințitului Parinte Episcop drapelul orașului și o placheta aniversara.

Dupa Sfanta Liturghie, Preasfinția Sa a savarșit slujba parastasului pentru fericiții ctitori, slujitori și binefacatori ai acestei sfinte biserici și a binecuvantat credinciosii prezenti la slujba.
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...