Slujbă de hram la parohia Amara I

Sâmbătă, 6 decembrie 2014, când Biserica Ortodoxă îl prăznuieşte pe Sfântul Ierarh Nicolae, arhiepiscopul Mirelor Lichiei, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a săvârşit Sfânta Liturghie la parohia Amara I, care și-a serbat hramul.

Sub protia Preasfinţiei Sale, la slujbă au participat preacuviosul părinte Arhimandrit Rafail, vicar eparhial, preacucernicii părinţi consilieri Daniel Florin Enaşcu, Florin Ionescu şi Nicuşor Silviu Dascălu, preacucernicul părinte protopop Dumitru Drăghici, părinţi stareţi, preoţi şi diaconi.

În cadrul Sfintei Liturghii a hirotonit întru ieromonah pe ierodiaconul Iuvenalie pe seama Mănăstirii „Sfinții Voievozi” din Slobozia.

În cuvântul de învăţătură Preasfinţia Sa a vorbit despre viaţa şi minunile Sfântului Ierarh Nicolae, cel numit „Chip al blândeţelor”, despre prezenţa în viaţa noastră a Sfântului Ierarh şi ajutorul pe care-l primim de la Dumnezeu în rugăciunile pe care le facem Sfântului Nicolae.

Chiriarhul locului a hirotesit întru iconom pe preacucernicul părinte Emilian Petre, coslujitor la parohia Amara I și a dăruit o Sfântă Evanghelie a cestei parohii.

Domnul primar Victor Moraru și Consiliul Local al primăriei Amara au oferit Preasfințitului Părinte Episcop drapelul orașului și o plachetă aniversară.

După Sfânta Liturghie, Preasfinția Sa a săvârșit slujba parastasului pentru fericiții ctitori, slujitori și binefăcători ai acestei sfinte biserici și a binecuvântat credincioşii prezenţi la slujbă.
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...