Instalare de preot la Amara

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călarașilor,împreună cu un sobor de preoți, Părintele Protopop Dumitru Drăghici a oficiat Sfânta Liturghie la biserica „Sfântul Nicolae” din Amara în prezența rugătoare a numeroși credincioși.

Astfel, Duminica Samarinencei a fost încununată atât de frumusețea slujbei, cât și de instalarea preotului II, Părintele Petre Emilian Cristian.

Alături de enoriași, Părintele Gavrilă Cristi, Consilier al Centrului Eparhial si paroh al bisericii „Sf. Nicolae” din Amara, a primit cu multă bucurie pe noul coslujitor asigurându-l de tot sprijinul în lucrarea pastoral-misionară.

Impreună cu familia părintelui Emilian s-a bucurat și edilul orașului Amara , domnul Victor Moraru, alături de enoriașii prezenți.

„Suntem bucuroși să avem alături de noi pe cei doi preoți tineri și cu putere de muncă. Sperăm că biserica noastră se va lumina și va înflori prin proiectele pe care dânșii le au…” ( D-na Banu Maria – enoriașă a parohiei)

A cosemnat prof. Petre Florentina
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...